Mistrovství a Veteraniáda ČR na klasické trati 2018

se konala o víkendu 15.-16. 09.2018 v lyžařském reálu SK Kladky na rozhraní pardubického a olomouckého kraje. Pořadatelem byly společně oddíly OB JPV – Oddíl OS SK Prostějov a KON – KOB Konice. Prostor závodu se vyznačoval značným převýšením, hlubokými údolími, strmými svahy, les byl navíc hodně zarostlý podrostem, nejčastěji ostružinami a v nich bylo spousta klacků a kamení.

V sobotu se běžela kvalifikace, početnější kategorie měly několik rozběhů, ze kterých se podle umístění postupovalo do jednotlivých nedělních finále a rovněž určily startovní pořadí.

Za KOB Kladno startovali v mistrovské části Matěj v H18 a Lukáš v H20 a ve veteraniádě já a Hanka. I když jsme v sobotu srdnatě bojovali, těsně nám uniklo lepší finále, Mně a Hance ačko, klukům béčko.

Já jsem vybíhal s respektem z udávaného převýšení, proto jsem volil ze začátku vrstevnicové obíhačky, ale les byl velmi nepřátelský podrostem, tak to taky nebyla úplně vydařená taktika, potom už jsem radši volil postupy po cestách, kopcům se stejně nedalo vyhnout. Orientačně závod nebyl úplně nejtěžší, i když na většině postupů byla možnost několika voleb.

V neděli byly tratě dost podobné, jenom to bylo delší a převýšení větší, některým kopcům se nedalo vyhnout, některé seběhy byly velmi strmé, když se k tomu přidala únava ze soboty a krásné horké počasí, byla z toho opravdu tvrdá klasika, která nám připomenula, že bez poctivého tréninku je v takovémhle závodě k úspěchu dost daleko. Nešťastný závod to byl především pro Lukáše, který v cíli zjistil, že orazil jinou občerstvovačku než měl. Takže nejen nejdřív razit a pak teprve pít, ale také nejdřív zkontrolovat kód, pak razit.

Závody byly současně také Mistrovstvím Slovenska, pořadatele vše zvládli bez chyby a navíc začly růst houby, v neděli jsem cestou na první kontrolu viděl tři krásné hřiby, škoda, že nebylo dost času a start byl dost daleko.