Mistrovství České republiky v OB na klasické trati pro rok 2019 proběhlo v Jizerských horách.

Vrcholný závod letošního roku uspořádal  Oddíl orientačního běhu TJ Tatran Jablonec nad Nisou (TJN) ve dnech  21.- 22. 09. 2019 na prostorné louce u Janova nad Nisou, kam se vešlo parkoviště i shromaždiště se všemi potřebnými službami. Všechno, až na starty po oba dva dny, které byly velmi vzdálené, tak bylo pohromadě a vzhledem k tomu, že bylo ideální běžecké počasí, celou dobu svítilo sluníčko, ale nebylo horko, bylo to pro závodníky takřka luxusní zázemí.

Poměřit síly s nejlepšími se z KOB Kladno vydali čtyři závodníci, Venda Kohout jako zástupce středočeské oblasti v mistrovské kategorii H18, Hanka a Cába ve Veteraniádě a Lukáš ve veřejném závodě.

Na rozdíl od idylky na shromáždišti panovaly v lese velmi tvrdé podmínky. Horský les nabízel velké převýšení, hodně kamenů, skalek a skalních srázů, podložka pro běh hodně náročná, klacky, padlé stromy, vysoké borůvčí nebo menší bažinky. Na druhou stranu ale hlavně v sobotu bylo v lese i dost cest, kdo tedy chodil přímo lesem, i když ušetřil nějaké stoupání, hodně časové prodělal, bohužel to byl i můj případ.

V sobotu se běžely kvalifikace, početnější kategorie měly několik rozběhů, ze kterých nejlepší postupovali do nedělních finále A, další do finále B, C atd. V našich veteránských kategoriích pak první polovina ze semifinále šla do finále A, ostatní. Já a Hanka jsme zůstali těsně pod čarou pro finále A, tedy jsme šli do Béčka, Venda zůstal v Céčku.

V neděli s již bolavými svaly byla sportovním výkonem již cesta na start a i když je finále B trochu milosrdnější svými parametry – délkou a převýšením, než finále A, bylo zejména svým převýšením mnohem náročnější než semifinále. Charakter lesa byl stejný, jen úseků, které se nedaly oběhnout po cestě, bylo víc. Já i Hanka jsme prakticky obhájili své pozice ze semifinále, ale druhé a třetí místo v Béčku vypadá ve výsledcích lépe. Venda na své trati bojoval ze všech sil, ale závod byl pro něj velmi tvrdý.

Celkově lze závody hodnotit velmi kladně, naplnily požadavky na vrcholnou sportovní akci, v hlavních kategoriích visely medaile vysoko a i naši nejlepší reprezentanti ocenili vysokou náročnost tratí.