WMOC 2023 – veteránské mistrovství světa 2023

Od pátku 11.8. do pátku 18.8. se na Slovensku konalo letošní mistrovství světa dříve narozených.
Z KOB Kladno se zúčastnila poměrně velká skupina, užít si pěkné náročné závody v nových terénech a v pohodě pobýt.
Centrem byly Košice, sprinty se běhaly přímo ve městě, lesní disciplíny v bližším, či vzdálenějším, okolí.
Světové veteraniády se účastnilo skoro 3 000 závodníků, největší zastoupení měla Česká republika (414), pak Finsko (369) a Švédsko (312), startovali sportovci z Japonska, Hong Kongu, USA, Brazílie.. od kategorie 35, do 85 v ženách (8 startujících) a 90 v mužích (11 startujících), nejobsazenější byly kategorie M60, M65 a M70, kde startovalo kolem 200 lidí.

Sprint – skvělé výkony Jáji.
V pátek 11. se běžela v areálu Technickej univerzity v Košicích kvalifikace sprintu.
Byl to klasický sídlištní areál, s parčíky, průchody v domech, neprůběžnými areály…stavitel tratě zpestřil umělými překážkami..i tak to bylo poměrně jednoduché, převýšení 5 metrů, prostě to valit, volit co nejrychleji mezi variantami postupů levá-pravá a dávat majzla něco nepřehlédnout a nepřeběhnout..
Skvěle zaběhla Jája, která ve svém rozběhu obsadila 10. místo a postoupila s přehledem do finále A, ostatní šli do Béčka, i když hoši v M50 byli mezi prvními do A nepostupujícími.
Sprintové finále se běželo v centru města, centrum, cíl a doběh závodů byly v Mestském parku, závodilo se mezi historickými domy, na hlavním náměstí (které možná ani náměstím není..), poslední kontroly byly v labyrintu parkových cestiček. Stavba tratí se nepovedla. Po sobotní netěžké kvalifikaci jsme očekávali mnohem náročnější závod, ale tratě byly, jak na pionýrské lize.., jestliže běžím finále B světové soutěže, nemám si připadat, jako někdo, o kom si stavitel myslí, že má mapu v ruce poprvé. Ale nastoupili jsme, dali do toho všechno a s výkony byli celkem spokojení.
Jája zabojovala ve W50A, pár chybek udělala, ale bylo z toho parádní 24. místo (mezi Češkami 4.) a velká gratulace!
61. Jiří Cabrnoch (+4:10)

V pondělí začínají lesní disciplíny modelovým závodem / tréninkem, v úterý se běží kvalifikace pro lesní závody, ve středu finále krátké trati a v pátek finále klasické trati. O tom bude další článek.